Steering Committee

Current Members

Currently, the ESA steering committee has the following members:

  • Hannah Bast (2017 - 2020, PC chair 2018, SC Chair 2018 - )
    Albert-Ludwigs-Universität Freiburg
  • Michael Bender (2018 - 2021, PC chair 2019)
    Stony Brook University
  • Fabrizio Grandoni (2019 - 2022, PC Chair 2020)
    IDSIA, USI-SUPSI
  • Robert Krauthgamer (2017-2021)
    The Weizmann Institute of Science
  • Petra Mutzel (2020 - 2023, PC Chair 2021)
    University of Bonn
  • Rasmus Pagh (2009 - 2013, 2020 - 2023, PC Chair 2021)
    IT University of Copenhagen
  • Eva Rotenberg (2020 - 2024)
    Technical University of Denmark
  • Peter Sanders (2008 - 2011, 2019 - 2022, PC Chair 2020)
    Karlsruhe Institute of Technology (KIT)
  • Sabine Storandt (2020 - 2024)
    University of Konstanz
  • Ola Svensson (2018 - 2021, PC chair 2019)
    EPFL Lausanne

Former Members

Former members of the ESA steering committee:

  • Susanne Albers (2003 - 2007, SC chair 2004 - 2007)
  • Lars Arge (2006 - 2010, SC chair 2007 - 2010)
  • Giorgio Ausiello (2005 - 2009)
  • Yossi Azar (2005 - 2008, 2017-2020, PC chair 2018)
  • Nikhil Bansal (2014 - 2017)
  • Hans Bodlaender (2012 - 2015)
  • Alan Borodin (2011 - 2015)
  • Gerth Brodal (2004 - 2007)
  • Artur Czumaj (2015 - 2019)
  • Mark de Berg (2009 - 2013, SC chair 2010 - 2013)
  • Camil Demetrescu (2010 - 2013)
  • Giuseppe Di Battista (2002 - 2005)
  • David Eppstein (2008 - 2012)
  • Leah Epstein (2011 - 2014)
  • Thomas Erlebach (2005 - 2008)
  • Paolo Ferragina (2011 - 2014)
  • Amos Fiat (2008 - 2011)
  • Irene Finocchi (2014 - 2017)
  • Andrew Goldberg (2003 - 2007)
  • Magnus Halldorsson (2010 - 2013)
  • Dan Halperin (2007 - 2010)
  • Monika Henzinger (2016 - 2020)
  • Giuseppe Italiano (2007 - 2011, 2012 - 2015, SC chair 2013-2015)
  • Kazuo Iwama (2003 - 2007)
  • Samir Khuller (2012 - 2016)
  • Stefano Leonardi (2004 - 2007)
  • Aleksander Madry (2015 - 2019)
  • Alberto Marchetti-Spaccamela (2000 - 2004)
  • Kurt Mehlhorn (1997 - 2001, 2007 - 2010, SC chair 1997 - 2001)
  • Friedhelm Meyer auf der Heide (2000 - 2003)
  • Ulrich Meyer (2009 - 2012)
  • Bernard Moret (1999 - 2002)
  • Rolf Möhring (1997 - 2004)
  • Jarik Nesetril (1998 - 2001)
  • Stefan Näher (1999 - 2003)
  • Mark Overmars (2000 - 2004)
  • Mike Paterson (1999 - 2002)
  • Kirk Pruhs (2016 - 2019, PC chair 2017)
  • Tomasz Radzik (2003 - 2006)
  • Rajeev Raman (2001 - 2004)
  • Piotr Sankowski (2015 - 2018, SC chair 2016-2018)
  • Andreas Schulz (2013 - 2016)
  • Christian Sohler (2016 - 2019, PC chair 2017)
  • Monique Teillaud (2013 - 2017)
  • Mikkel Thorup (2007 - 2011)
  • Jeff Vitter (1998 - 2002)
  • Dorothea Wagner (1999 - 2004, SC chair 2001 - 2004, 2013 - 2016, SC chair 2015-2016)
  • Emo Welzl (2006 - 2009)
  • Peter Widmayer (1999 - 2003)
  • Gerhard Woeginger (1999 - 2003, 2004 - 2008)
  • Alexander Wolff (2011 - 2015)
  • Christos Zaroliagis (1998 - 2002, 2015 - 2018)
  • Uri Zwick (2002 - 2005)